Terénna sociálna práca v meste Veľké Kapušany

Prehľad práce TSP a ATSP

Terénny sociálny pracovník:

Samostatne vyhľadáva , diagnostikuje a nachádza riešenia pre jednotlivcov a rodiny odkázané na pomoc v sociálnej oblasti, pre osoby so zdravotným postihnutím, nevládnych starších ľudí a ich opatrovateľov v rodine. Poskytuje základné informácie (sociálne poradenstvo) v krízových situáciách a zabezpečuje potrebné sociálne služby. Po dohode s klientom navrhuje formu sociálnej intervencie a plán ďalších krokov riešenia jeho sociálneho problému. Poskytuje individuálne a skupinové konzultácie a plán ďalších krokov riešenia jeho sociálneho problému. Poskytuje individuálne a skupinové konzultácie a distribuuje klienta príslušným inštitúciám. V prípade potreby sprevádza klienta na jednania do jednotlivých inštitúcií, jedná v záujme klienta. Spolupracuje a sprostredkováva informácie medzi klientmi a inštitúciami v lokalite mestský úrad, primátor mesta, ZŠ, ŠZŠ, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotné zariadenia a ďalšie štátne, verejné, súkromné a mimovládne inštitúcie. TSP samostatne vedie spisovú dokumentáciu klientov, pracovný výkaz, terénny denník, vypracováva mesačné správy. Terénny sociálny pracovním mapuje lokalitu - zbiera demografické údaje, analyzuje potreby lokality a určuje ciele svojej práce v dlhodobejšom horizonte. Svoje aktivity koordinuje s vedením samosprávy v obci a s ostatnými zainteresovanými verejnými a neziskovými inštitúciami.

Terénny sociálny pracovník vykonáva súbor činností v prirodzenom prostredí klienta. Úlohou terénneho sociálneho pracovníka je napomôcť klientovi pri hľadaní spôsobu riešenia jeho problémov a poskytnúť mu doprovod pri riešení týchto problémov. V istým prípadoch odporúča klienta ďalším inštitúciám a odborníkom. Bližšia špecifikácia činností: je vykonávaná v prostredí klienta / v byte, komunite/; je zameraná na sociálne vylúčených a inak ohrozených klientov; je zameraná na prácu s klientom a nadväznosti na jeho primárne prostredie akým je rodina resp. iné blízke sociálne väzby; je orientovaná na klienta, rešpektuje jeho želania, jeho návrhy na riešenie problému a stavia na schopnostiach a mobilizácii vnútorných síl klienta; je nedirektívna; pri jej výkone spolupracuje s ďalšími aktérmi pôsobiacimi v prostredí klienta, napr. v prostredí sociálne vylúčenej komunity. Terénny sociálny pracovník - je osoba pracujúca v oblasti sociálnej práce v prirodzenom prostredí klienta. Je chápaný ako odborný zamestnanec mestského úradu, ktorá využíva rôzne metódy sociálnej práce podľa toho , či sa jednotlivec alebo rodina ocitli v ohrození krátkodobého, alebo dlhodobého viacgeneračného sociálneho vylúčenia z komunity. Hlavnou metódou práca TSP je terénna sociálna práca. Ťažisko jeho práce je v sociálnom poradenstve pre obyvateľom mesta, ktorí oň žiadajú a chcú riešiť svoj sociálny problém. Pri riešení dlhodobých a zložitých dôsledkov soc. vylúčenia na obyvateľov spolupracuje s príslušnými odborníkmi z organizácie, ktoré sú vecne príslušné na riešenie danej situácie.

Asistent terénneho sociálneho pracovníka
je osoba pracujúca v sociálnej vylúčených komunitách, ktorá vykonáva odborne nenáročné úkony pd dohľadom terénneho sociálneho pracovníka. Asisstuje terénnemu sociálnemu pracovníkovi pri výkone jeho povinností.

Prehľad práce v oblastiach:

zamestnanosti

intervencie zamerané na zvyšovanie zamestnanosti v spolupráci s ÚPSVaR a inými organizáciami za účelom sprostredkovanie práce, brigád,zapojenie osôb do aktivačného programu

kvality života, bývania

v záujme klientov dohodnuté splátkové kalendáre, príspevky na bývanie, zlepšenie kvality bývania

zdravia

spolupráca s lekármi, zdravotníckymi zariadeniami, terénnymi zdravotnými asistentmi, podpora klientov k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu( zdraviu detí), pravidelná zdravotná výchova detí základných škôl - rodičovstvo, sexuálna výchova, prevencia, alkoholizmus a fajčenie.

sociálnej integrácie

intervencie zamerané na predchádzanie (prevenciu) sociálno- patologických javov zameraných na ich zmiernenie až delimináciu ( kriminalita, záškoláctvo, poruchy správania, zanedbávanie starostlivosti o deti, domáce násilie, drogová závislosť, alkohol )
pomoc pri vybavovaní dokladov, dávok štátnej sociálnej podpory, dávky v hmotnej núdzi, jej príspevkov a pod. podpora kvality komunikácie a vzťahov medzi klientmi a ostatnými občanmi. Návštevy rodín, poradenstvá, sprevádzanie klientov do rôznych inštitúcii a zdravotníckych zariadení, osvetová činnosť

 

Copyright © 2009 Mesto Veľké Kapušany. Všetky práva vyhradené.

VJCOM Created by